Нові напрями європейського співробітництва ХНУМ/KhIKNUA

Наталія Олегівна Говорухіна

Протягом вересня-жовтня 2023 року відбулася робоча поїздка країнами Європи ректорки ХНУМ імені І.П. Котляревського, Заслуженої діячки мистецтв України, професорки Наталії ГОВОРУХІНОЇ за запрошенням українських і зарубіжних партнерів – керівників провідних європейських музичних інституцій України, Польщі, Німеччини та Швейцарії.

Серед них – Львівська Національна Музична Академія імені М. В. Лисенка, Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької (Україна), Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach (Польща), Internationale Musikakademie Anton Rubinstein in Düsseldorf (Німеччина), Haute école de musique de Gèneve, її Філія у Neuchatel, Lucerne School of Music, Lucerne School of Art and Design, Zürcher Hochschule der Künste (Швейцарія).

Програма поїздки також включила відвідування ректоркою фабрики C. Bechstein з нагоди ювілею її заснування, концертних заходів, у тому числі, за участю українських музикантів – студентів та аспірантів ХНУМ, офіційні зустрічі з керманичами різних західноєвропейських ЗВО, перемовини про освітнє, творче та наукове партнерство.

Кожна з контактних зустрічей виявилася знаковою та результативною – від початку поїздки до м. Львова під час спілкування Наталії Говорухіної з ректором ЛНМА імені М. В. Лисенка, академіком, народним артистом України, професором Ігорем Пілатюком, з яким було підписано угоду про співпрацю між нашими вишами; директором одного з найкращих українських державних ліцеїв – ЛДМЛ ім. Соломії Крушельницької, заслуженим діячем мистецтв України, професором Левком Закопцем, так само і впродовж подальших контактів із зарубіжними партнерами, котрі виявили щиру гостинність, неперевершену готовність до творчої комунікації, підтримки нашого університету та його студентів.

За сприянням Левка Закопця відбувся візит Наталії Говорухіної до Польщі. Ректор Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego у м. Катовіце, знаний польський органіст, композитор, вчений-музикознавець, Prof., Dr. hab. Władysław Szymański під час знайомства привітав пані Наталію грою на органі, а також показав Академію. Було обговорено можливість подальшої співпраці між нашими закладами вищої освіти та підписання угоди про партнерство.

Екс-ректор (2008–2016) цього вишу, який, до речі, неодноразово відвідував ХНУМ, відомий польський гобоїст, автор та художній керівник міжнародних майстер-класів «Бескидські майстерні гобоя та фагота» (з якими приїжджав і до України), Prof. Tomasz Miczka подарував нашому університету власний іменний гобой Buffet Greenline. Це сталося після того, як він дізнався чутливої історії про втрату гобоя під час гастролей Європою університетським студентом, стипендіатом програми Erasmus+ в іспанському м. Віго, учасником Молодіжного симфонічного оркестру України під керівництвом Оксани ЛинівСергієм Воскобойниковим (який до того залишився без батьківського помешкання під час бомбардування Харкова). Польський музикант запросив та особисто вручив коштовний інструмент Сергію, щоб той міг певний час на ньому займатися.

Наступним містом зустрічей став Дрезден, де пані ректорка у складі української делегації отримала рідкісну можливість виступити та привітати дирекцію компанії C. Bechstein з нагоди святкування 170-річчя її заснування, відвідала знамениту фабрику музичних інструментів, концерт стипендіатів Фонду Карла Бехштейна у Coselpalais. Вона висловила слова великої подяки особисто пану Stefan Freimut, а також Іrina Noniashvili за запрошення на урочистості, підтримку України та українського народу у цей надважкий для нас час. Там само відбулася ще одне знайомство Наталії Говорухіної із ректором Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Prof. Klaudiusz Baran.

За її словами, масштаб свята річниці компанії C. Bechstein дійсно вражає, адже на ньому були присутні понад 800 гостей зі всього світу, серед яких дипломати, сенатори, мери, керівники різного рівня, що стає «дзеркалом» відношення держави до культурних цінностей. До речі, дирекція фабрики є благодійником українських біженців у Німеччині, а під час заходу було презентовано українську стрічку про війну, що включала жахливі кадри руйнувань міста-героя Харкова.

У Дрездені також ректорка урочисто вручила Диплом доктора філософії випускниці аспірантури ХНУМ Дарії Кутлуєвій, яка зараз перебуває у Німеччині.

Подальша подорож Наталії Говорухіної прямувала до м. Дюссельдорфа, де сьогодні навчається велика кількість студентів з України і, зокрема, Харкова. Вона також відвідала Концерт за їхньою участю, відмітивши високий професійний рівень виконання музичних творів. Саме в Дюссельдорфі ректоркою та директором Internationale Musikakademie Anton Rubinstein – відомим музикантом, викладачем Michael Blatov була підписана ще одна угода про співпрацю між нашими вишами.

Завершальним етапом поїздки країнами Західної Європи стала Швейцарія, де відбулися зустрічі з адміністраціями Haute écoledemusiquede Gèneve – Prof. Beatrice Zawodnik, Філії у Neuchatel – René Michon, Lucerne School of Music – Prof. Dr. Antonio Baldassarre, Lucerne School of Art and Design – Prof. Jacqueline Holzer,  Zürcher Hochschule der Künste– Prof. Florence Baltthasar. Також сталася тепла зустріч із відомим віолончелістом зі світовим ім’ям, професором University of the Arts Bern, а також Haute école de musique de Gèneve, харків’янином - Денисом Северіним. Саме за його сприянням і були здійснені важливі контакти пані Наталії зі швейцарськими колегами Женеви та Невшате́лю . 

Кульмінаційною подією візиту Наталії Говорухіної до Швейцарії виявилося відвідування 14 жовтня 2023 р. Українського культурного центру «Prostir» у м. Люцерні, де за сприянням, насамперед, його засновника – пана Urban Frye та Посольства України у Швейцарії на чолі з Послом Іриною Венедіктовою відбувся грандіозний Благодійний концерт «Харків-Бенефіс» на підтримку України та Харкова. Тому символічно, що у складі української делегації була присутня ректорка нашого харківського вишу. У концертній програмі взяли участь українські музиканти, серед них – студенти та аспіранти ХНУМ імені І.П. Котляревського.

Професорка Наталія Говорухіна висловила слова великої подяки Urban Frye за його активну ініціативну позицію щодо України, підтримки українських студентів, за сприяння та організацію зустрічей ректорки з європейськими партнерами у містах Люцерні та Цюриху. Нагадаємо, що Urban Frye є не тільки засновником Українського культурного центру «Prostir» у м. Люцерні, а й відомим швейцарським політиком – депутатом кантональної ради, волонтером, котрий забезпечує гуманітарною допомогою ЗСУ.

Сама пані Наталія, підсумовуючи результати європейської подорожі, враження від відвідування провідних ЗВО, їхніх бібліотек, студентських гуртожитків, висловила слова щирої подяки всім колегам, друзям, міжнародним партнерам за запрошення, теплий прийом і всіляку підтримку нашого навчального закладу.

Ця поїздка стала початком подальшого міжнародного співробітництва, у межах якого лише протягом останнього місяця проректорат ХНУМ двічі взяв участь у міжнародних заходах. Серед них - відвідування першою проректоркою, професоркою Іриною Сухленко Генеральної Асамблеї Європейської Асоціації Консерваторі у м.Гаазі (Нідерланди).

Отже, будемо сподіватися на продовження партнерського формату таких зустрічей, подальшу плідну співпрацю Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського із провідними інституціями Західної Європи, що є запорукою стабільного розвитку та міцних європейських зв’язків нашої Alma Mater.

Адже Мистецтво завжди долає кордони попри екстремальні умови війни!

Кандидат мистецтвознавства – Марія Борисенко


Фото:

1. Підписання угоди про співпрацю ректоркою ХНУМ імені І.П.Котляревського, професоркою Наталією Говорухіною та ректором ЛНМА імені М.В.Лисенка, професором Ігорем Пілатюком.

2-4. З ректором Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach (Польща) – Dr. hab. Władysław Szymański.

5. Біля пам'ятника К. Шимановському.

6. З  Іrina Noniashvili, Заслуженими діячами мистецтв України Людмилою та Левком Закопцями

7. За роялем C. Bechstein.

8. Вручення Диплому докторка філософії Дар'ї Кутлуєвій.

9-10. Фабрика C. Bechstein.

11. З Michael Blatov

12. З професором Денисом Севиріном, ректором Haute école de musique de Gèneve – Prof. Beatrice Zawodnik.

13. З ректором Філії у Neuchatel – René Michon, професором Денисом Севериним.

14. З ректором Zürcher Hochschule der Künste– Prof. Florence Baltthasar.

15. З українськими студентами перед концертом у м. Дюссельдорфі.

16. З Іrina Noniashvili.

17. З ректором Lucerne School of Music – ProfDrAntonio Baldassarre.

18. На концерті в Українському культурному центрі «Prostir» у м. Люцерні.

19. Посол України у Швейцарії Ірина Венедіктова та швейцарський депутат кантональної ради, засновник Українського культурного центру «Prostir» у м. Люцерні Urban Frye.


Підписання угоди про співпрацю ректором ХНУМ імені І.П.Котляревського, професором Наталією Говорухіною та ректором ЛНМА імені М.В.Лисенка, професором Ігорем ПілатюкомЗ ректором Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach (Польща) – Dr. hab. Władysław SzymańskiЗ ректором Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach (Польща) – Dr. hab. Władysław SzymańskiЗ ректором Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach (Польща) – Dr. hab. Władysław SzymańskiБіля пам'ятника К. ШимановськомуЗа роялем C. BechsteinВручення Диплому доктора філософії Дар'ї КутлуєвійФабрика C. BechsteinФабрика C. Bechstein