Кафедра камерного ансамблю

Завідувач кафедрою - кандидат мистецтвознавства, доцент Жанна Вікторівна Дедусенко

 

СКЛАД КАФЕДРИ

 • Дедусенко Жанна Вікторівна – завідувач кафедри, кандидат мистецтвознавства, доцент
 • Купріяненко Емма  Борисівна – кандидат мистецтвознавства, доцент
 • Копелюк Олег Олексійович – кандидат мистецтвознавства, старший викладач
 • Волик Олексій Олексійович – кандидат мистецтвознавства, старший викладач
 • Кучеренко Станіслав Ігорович – кандидат мистецтвознавства, старший викладач
 • Міц Оксана Романівна -  кандидат мистецтвознавства, старший викладач
 • Сидоренко Ольга Юріївна – кандидат мистецтвознавства, старший викладач
 • Шадько Максим Олександрович – доктор філософії, викладач
 • Чуб Максим Андрійович – викладач
 • Удовиченко Микола  Миколайович – старший викладач

КОНЦЕРТМЕЙСТЕРИ

 • Чернявський І. В. – провідний концертмейстер
 • Литовченко В. С. – провідний концертмейстер
 • Сидоренко О. Ю. – провідний концертмейстер
 • Кучеренко С. І. – провідний концертмейстер
 • Безкоровайний О. О. – концертмейстер
 • Єременко І. В. – концертмейстер
 • Жук Т. А. – концертмейстер
 • Карачевцев Д. О. – концертмейсте
 • Корєпанов С. О. – концертмейстер

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Кафедра була створена у 1964 році. Її очолила видатний ансамбліст і концертмейстер І.М.Полян (1908-1987). У 1968-1969 році відкривається квартетний клас. Для роботи в ньому запрошуються відомі музиканти Й.М.Гельфандбейн та І.Д.Сиротін. З вересня 1969 року кафедру очолює Й.М.Гельфандбейн, а через рік - С.Ґ.Кочарян, який залучив до роботи молодих, талановитих виконавців І.Гайду, А.Аветисяна, С.Колобкова, пізніше - Н.Гнатовську, О.Могилевську, майбутнього народного артиста України О.І.Литвинова. Із 1986 року кафедрою керувала професор О.М.Щелкановцева, у 1991-2014 роках завідувачем був І.Ф.Гайда, з 2014 року Ж.В. Дедусенко.

Кафедра завжди пишалась своїми колегами-однодумцями концертмейстерами. І сьогодні на кафедрі працюють чудові музиканти-лауреати Міжнародних конкурсів – провідний концертмейстер Чернявський І. В., провідний концертмейстер Кравець В. І., провідний концертмейстер Литовченко В. С., концертмейстер Єременко І. В., концертмейстер Сидоренко О. Ю., концертмейстер Петрик В. І., концертмейстер Воронкова І. К.

Процес диференціації оркестрового факультету в 1960-ті рр. сприяв створенню самостійної кафедри камерного ансамблю (1964). В значній мірі це рішення було обумовлено розумінням тієї значної ролі, яка належить камерно-інструментальному виконавству в системі виховання молодих фахівців високого рівня. Керувати кафедрою доручили чудовому музиканту І.М. Полян (1908-1987). В перші роки існування на кафедрі викладались дві дисципліни – камерний ансамблю та концертмейстерська майстерність. Першими викладачами були В.М. Мурзіна, І.Й. Козловська, Б.М. Берлін, Л.А. Монахова, О.В. Обухова, Е.Д. Цукурова. Незабаром до педагогічної роботи на кафедрі приступають Р.Г. Вернік та С.Б. Дмитренко.

На початку 1968-1969 навчального р. кафедра розширюється за рахунок включення до її складу квартетного класу. Для роботи викладачами струнного квартету запрошуються Й.М. Гельфандбейн та І.Д. Сиротін. Наступного навчального роки (1969-1970) кафедра знов реорганізується на два структурних підрозділи: кафедра концертмейстерської майстерності (зав. І.М. Полян) та кафедра камерного ансамблю (зав. Й.М. Гельфандбейн).

У 1970 р. кафедру очолив видатний музикант С.Г. Кочарян. Новий завідувач пішов шляхом корінного оновлення викладацького складу кафедри, запросивши групу молодих та талановитих музикантів – І. Гайду, А. Аветісяна, С. Колобкова; пізніше – Н. Гнатовську, О. Могілевську, Народного артиста України О. І. Літвінова та Л.С. Меркулову. З 1986 по 1991 рр. кафедрою керувала О.М. Щелкановцева, з 1991 і по теперішній час – І.Ф. Гайда.

Одним з тих, хто став «легендою» кафедри, був Азат Амазаспович Аветісян (1943-1995). Початкову музичну освіту він здобув у Харкові, потім два рр. (1965-1967) навчався у Московської консерваторії (клас професора Якова Зака) і у 1968 р. закінчив Харківський державний інститут мистецтв (клас фортепіано Р.С. Горовець). З 1970 р. працював на кафедрі (викладач, з 1975 – старший викладач, з 1991 – доцент).

Клас А.А. Аветісяна закінчила ціла низка відмінних ансамблістів. Серед них Е. Сковородников, І. Чернявський, І. Русанова, Е. Купріяненко та інші. Сам А.А. Аветисян був надзвичайно обдарованою людиною, виконавцем і педагогом, і його випускники і досі з вдячністю згадують настанови свого вчителя.

Започаткування так званих «квартетних четвергів» пов’язано з ім’ям Фелікса Спартака-Карловича Щелкановцева (1929-2007), випускник Казанської консерваторії, старшого викладача кафедри (з 1991). Він умів дійсно захопити студентів музикуванням у струнному квартеті, завжди міг зацікавити не тільки класичними, але й сучасними квартетними творами. Сам із задоволенням грав зі студентами на квартетних вечорах, а студентські квартети під його керівництвом були гідно представлені на VIII та IX конкурсах ім. С. Прокоф’єва в Маріуполі, де одержали треті премії.

Багатогранно обдарованим музикантом був Сергій Павлович Колобков (1947-2005) – викладач, піаніст, композитор, член Спілки композиторів України. Він закінчив два факультети Харківського державного інституту мистецтв (1970, клас фортепіано Р.С. Горовиць, 1973 – клас композиції Д.Л. Клебанова), асистентуру при Московському музично-педагогічному інституті ім. Гнесіних по класу камерного ансамблю Т.С. Імохіної, факультативно – по класу композиції Г.І. Літінського (1980). З 1970 р. – викладач, з 1994 – доцент, з 1999 – професор кафедри камерного ансамблю.

Сергій Павлович – автор цілої низки творів різних жанрів. Будучи педагогом з класу камерного ансамблю, С.П. Колобков є автором цілої низки творів в жанрі камерно-інструментальної музики. Протягом свого творчого життя Сергій Павлович активно займався науковою діяльністю. Він захистив дисертацію на ступінь кандидата мистецтвознавства, створив монографію «Принцип парадоксальності в створенні та виконанні музики» (1997), а також опублікував більш, ніж 40 статей та методичних розробок.

До 2006 р. на кафедрі працювала Людмила Сергіївна Меркулова – випускниця Харківського інституту мистецтв (1984) по класу віолончелі професора Г.Б. Авер’янова. Талановитий музикант, Людмила Сергіївна багато концертувала по містах країни та за її межами, на кафедрі викладала камерний ансамбль та струнний квартет. Її клас закінчили 70 молодих фахівців. Свою виконавську майстерність Л.С. Меркулова удосконалювала під керівництвом професора Тулузької консерваторії Терези Дюсо. В 2004 р. вона прийняла участь у Міжнародному конкурсі в Парижі, де була відзначена спеціальною премією.

Відомості про викладачів кафедри:

Гайда Ігор Федорович (1939 р.н.) – талановитий музикант та досвідчений педагог, професор. Музичну освіту отримав в ХССМШ де його педагогами були чудові музиканти Ніна Георгіївна Рудинська (фортепіано) та Ісаак Мойсейович Коган (віолончель). В 1964 році закінчив Харківський інститут мистецтв по класам віолончелі, камерного ансамблю та квартету у видатного педагога-музиканта, професора Г. Б. Авер’янова.
За роки праці в консерваторії пройшов шлях від концертмейстера кафедри до декана оркестрового факультету, завідувача кафедрою.
З 1968 року І. Ф. Гайда веде викладацьку роботу з класу камерного ансамблю та віолончелі. Його клас закінчили більш 400 випускників. Серед них лауреати численних Міжнародних конкурсів – Володимир Самошко, Андрій Цигічко, Анастасія Напльокова, Наталія Золотарьова та ін.
З 1984 по 1987 роки плідно репрезентував вітчизняну педагогічну школу за кордоном, працюючи в консерваторії м. Алеппо в Сирії.
В 1980 році Гайда І. Ф. став засновником фортепіанного тріо у складі Вікторії Лозової (фортепіано), Григорія Купермана (скрипка), Ігоря Гайди (віолончель). У складі тріо виступав в Москві, Санкт-Петербурзі, Києві та в інших великих містах України. Гастролював в Польщі, Болгарії, Сирії, Йорданії. У складі фортепіанного тріо приймав участь у багатьох Міжнародних фестивалях камерної музики.
Гайда Ігор Федорович – перший виконавець творів Валентина Бібіка – двох Сонат для віолончелі та фортепіано, а також фортепіанного тріо №2. Має численні фондові записи на Харківському державному радіо та телебаченні. І сьогодні широкому загалу відома висока виконавська культура та технічна майстерність фортепіанного тріо «Classic» у складі Г. Купермана, І. Гайда, І. Приходько.
Виконавському стилю І. Ф. Гайди  притаманні такі риси: романтичне натхнення, широка кантилена, поетична вишуканість інтонування, тонке відчуття ансамблевого спілкування.
Ігорь Федорович – автор низки науково-методичних праць з питань ансамблевого виконавства.

Дедусенко Жанна Вікторівна – доцент, кандидат мистецтвознавства, обдарований виконавець та педагог, методист. 
Випускниця ХССМШ та Харківського інституту мистецтв ім. І. П. Котляревського (1987, клас фортепіано доцента В. І. Лозової). Підвищувала кваліфікацію в асистентурі-стажуванні Київської державної консерваторії (1990-1992рр., клас спеціального фортепіано професора О. М. Снєгірьова). Активно займалась науково-досліднецькою роботою, у 2002 р. у Києві захистила кандидатську дисертацію на тему «Виконавська школа як рід культурної традиції» (науковий керівник – доктор мистецтвознавства, професор А. П. Лащенко).
З 2005р. працює на кафедрі камерного ансамблю ХНУМ, займається виконавською, методичною та науково-дослідницькою діяльністю. Серед вихованців класу Ж. В. Дедусенко є лауреати Міжнародних конкурсів камерних ансамблів. Це: Л. Пупіна – Л. Попов, О. Сердюченко – Р. Лехник, О. Капелюк – О. Сидоренко, М. Бобкова.
Ж. В. Дедусенко неодноразово виступала з ансамблевими концертами з відомими інструменталістами, лауреатами Міжнародних конкурсів: Л. Поповим (кларнет), В. Івановим (флейта), Р. Лехник (скрипка), А. Мельник (скрипка), М. Удовиченко (альт). 

Купріяненко Емма Борисівна – кандидат мистецтвознавства, доцент. Закінчила  Харківський інститут мистецтв (1990 р.) по класу альта заслуженого діяча мистецтв України, професора Кочаряна С. Г. Талановиту випускницю було запрошено до роботи на кафедру камерного ансамблю.
З 1993 по 1996рр. удосконалювала свою майстерність в асистентурі-стажування при Київській консерваторії під керівництвом професора Царевич І.С.
Після закінчення асистентури Купріяненко Е.Б. активно займається виконавською роботою. Вона приймає участь у конкурсі камерних ансамблів «Сходина до Парнасу» у м. Донецьку, де виборює 1-шу премію; приймає участь у Міжнародному конкурсі альтистів ім. Ю. Башмета у Москві; виступає з концертами в Харкові та Києві у супроводі камерного та симфонічного оркестру.
Ансамблі класу Купріяненко Е.Б. виступають з концертами не тільки в залі ХНУМ, а й Харківській філармонії де виконують складі твори «Спогади про Флоренцію» П. Чайковського та «Форельний квінтет» Шуберта. На протязі останніх років 10-ть ансамблів її класу виборюють звання лауреатів конкурсів (Україна-Київ, Росія - Санкт-Петербург та Великий Новгород.)..
Низка випускників Купріяненко Е. Б. продовжують навчання в учбових закладах Німеччини.
Купріяненко Е.Б. – автор п’яти публікацій в спеціалізованих виданнях ХНУМ та КНМА.
Підсумком 20-ти річного педагогічного та виконавського досвіду стала підготовка та захист у 2010 році кандидатської дисертації «Альт у політембровому камерно-інструментальному ансамблі австро-німецької традиції (пізнє Бароко – Й. Брамс)».

Міхєєва Надія Борисівна – старший викладач. Закінчила Харківський державний університет мистецтв імені І. П. Котляревського в 1985 році, клас фортепіано ст. викладача Р. П. Папкової. Плідно працювала на посаді провідного концертмейстера кафедри духових інструментів. Зі студентами – кларнетистами приймала участь в різних конкурсах, де неодноразово відзначалась дипломами «кращий концертмейстер». З 2002 року працює на кафедрі камерного ансамблю. У 2003-2006рр. удосконалювала свою професійну майстерність в асистентурі-стажування (творчий керівник – професор І. Ф. Гайда). 
З 2006р. – ст. викладач кафедри. За ці роки провела низку концертів, неодноразово брала участь у національних та міжнародних конкурсах виконавців на дерев’яних духових інструментах в якості концертмейстера. Зокрема у ІІ міжнародному конкурсі імені Дмитра Біди (2000 р., Львів), де здобула диплом кращого концертмейстера конкурсу, у 2007 – у міжнародному конкурсі виконавців (кларнет) «Geneva» ( Швейцарія, Женева), у 2013 р.- у І міжнародному конкурсі виконавців ім. В. Антонова. 
Вона - автор наукових статей: 
«Большой концертный дуэт» К.-М. Вебера – первая романтическая соната для кларнета и фортепиано». Проблеми взаємодії мистецтва, педадгогіки та теоріі практики освіти (збірник наукових статей вип.33, Харків 2011) 
«Исполнительский фактор в формированиисистемыжанров (на примере сонат для кларнета и фортепиано композиторов ХІХ века» // Шлях до майстерності в реаліях мистецької практики та освіти (збірник наукових статей вип.37, Харків 2012) 
«Модель романтической кларнетовой сонаты в творчестве М. Регера // Проблеми взаємодії мистецтва, педагогіки та теорії і практики освіти (збірник наукових статей вип.39, Харків 2014)
Звукозапись как ориентир для исполнительской деятельности» // Класика в сучасній культурі (збірник наукових статей вип.41, Харків 2014).


Пупіна Олеся Олександрівна – піаністка, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри камерного ансамблю. 
У 2010 р. закінчила магістратуру Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського у класі народної артистки України, професора Тетяни Борисівни Вєркіної, в якої продовжила навчання в асистентурі-стажуванні (денне відділення, 2010-2013). У 2014 р. закінчила аспірантуру при ХНУМ ім. І. П. Котляревського та захистила кандидатську дисертацію на тему: «Виконавське втілення художнього світу “Третього року мандрів” Ф. Ліста» (науковий керівник - кандидат мистецтвознавства, професор кафедри історії музики Іванова Ірина Леонідівна). 
З 2011 р.Пупіна О. О. працює в Харківському національному університеті мистецтв ім. І. П. Котляревського. З01.09.2011 по 31.10.2013вона працювала в якості викладача кафедри загального та спеціалізованного фортепіано. З 01.11.2013 – займала посаду старшого викладача кафедри камерного ансамблю. З 01.11.2015 – стала доцентом кафедри камерного ансамблю. За вказаний період роботи уХНУМ ім. І. П. Котляревського Пупіна О. О. проявила себе також ів якості концертмейстера (з 06.10.2009 – знаходилася на посаді концертмейстера кафедри майстерності актора, з 01.09.2010 - концертмейстера кафедри духових інструментів та оперно-симфонічного диригування, з 01.09.2013 - концертмейстера кафедри оркестрових струнних інструментів, з 01.11.2015 - концертмейстера кафедри сольного співу, з 01.03.2016 – провідного концертмейстера кафедри сольного співу). 
Пупіна О. О. є призером кількох міжнародних та національних конкурсів, у тому числі -дипломантом V міжнародного конкурсу «Современное искусство и образование» (м. Москва) та лауреатом І міжнародного конкурсу інструментальних ансамблів ім. Д. Бортнянського (м. Київ) у дуеті з лауреатом міжнародних конкурсів – кларнетистом Леонідом Поповим. Олеся Олександрівна приймала участь у концертах в межах декількох міжнародних музичних фестивалів: «Харківські асамблеї» (м. Харків), «Музика – наш спільний дім» (м. Харків), «Київ-М’юзік-Фест» (м. Київ), «В гостях у Айвазовського» (м. Феодосія), «Пам’яті А. Зілотті» (м. Луганськ).
Пупіна О. О. неодноразово виступалавконцертах на різноманітних майданчиках в містах України, зокрема, у Києві, Полтаві,Феодосії, Донецьку, Луганську,Дзержинську,Харкові, Горлівки, Нової Каховки, Херсоні та ін.
Олеся Олександрівна є авторкою 8 наукових статей, які були опубліковані у виданнях ВАК, декількох рецензій, статей та відгуків у журналі «Dominanta» - періодичному виданні ХНУМ ім. І. П. Котляревського. Вона виступала з докладами на міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях. 
Перебуваючи на посаді старшого викладача кафедри камерного ансамблю, Пупіна О. О. була нагороджена Подякою Міністерства культури України за підготовку учасника Міжнародного культурно-мистецького проекту середніх спеціалізованих мистецьких шкіл (шкіл-інтернатів) та музичних академій  (м. Львів,2015).
Перебуваючи на посаді доцента кафедри камерного ансамблю, Пупіна О. О. була відмічена Дипломом за педагогічну майстерність в Другому відкритому конкурсі, що проводився в номінації «Камерні барви» в межах XХІI Міжнародного музичного фестивалю виконавського мистецтва «Музика – наш спільний дім» (м. Харків, 2015).

Сидoренко Ольга Юріївна народилася 9 листопада 1987 року, скрипалька. В 2012 році закінчила оркестровий струнний факультет Харківского Національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревского та здобула ступінь магістра з фаху скрипка (клас проф. Холоденко Л. О.). За роки навчання та після його завершення ставала лауреатом різноманітних конкурсів у номінації соло (І премія – 2008 рік, International Forum «Musical Performance and Pedagogics», ІІ премія – 2012 рік, м. Мадрид, Іспанія, Segundo Concurso y Festival Internacional de Musicos «Noche en Madrid»), квартету (І премія – 2010 рік, м. Ворзель, Україна) та камерного ансамблю (ІІІ премія – 2011 рік, м. Ворзель, Україна, ІІ премія – 2012 рік, м. Мадрид, Іспанія, Segundo Concurso y Festival Internacional de Musicos «Noche en Madrid», І премія – 2012 рік, м. Москва ІІІ Міжнародний конкурс музикантів-виконаців «Романтизм: витоки та горизонти» пам’яті Алемдара Караманова, ІІІ премія – 2012 рік, м. Київ, Україна ІІІ Міжнародний конкурс інструментальних ансамблів ім. Дм. Бортнянського, ІІІ премія – 2013 рік XIV Міжнародний конкурс ім. М. Юдіної).
Має наукові статті з проблем виконавства та камерного музикування.