Кафедра оркестрових струнних інструментів

Кафедри

Завідувач кафедрою – кандидат мистецтвознавства, доцент Мельник Алла Олексіївна

 

Випускники кафедри отримують такі кваліфікації:

 • Бакалавр: артист оркестру, викладач
 • Магістр: концертний виконавець, артист оркестру, артист камерного ансамблю, науковець-дослідник, викладач ВНЗ

 

Склад
Історія
 • Мельник Алла Олексіївна — завідувач кафеди, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри, лауреат міжнародного конкурсу (скрипка)
 • Щелкановцева Олена Михайлівна — кандидат мистецтвознавства, професор (віолончель)
 • Лебедєв Євген Семенович — кандидат мистецтвознавства, професор кафедри
 • Шаповалов Ігор Петрович — Народний артист України, професор кафедри (скрипка)
 • Чернявський Ігор Віталійович — старший викладач, лауреат та дипломант міжнародних конкурсів (скрипка)
 • Удовиченко Микола Миколайович — доцент, лауреат міжнародного конкурсу (альт)
 • Купріяненко Емма Борисівна — кандидат мистецтвознавства, доцент (альт)
 • Гребнєва Ірина Вікторівна — кандидат мистецтвознавства, старший викладач (скрипка)
 • Вареніна Людмила Олександрівна – викладач
 • Літовченко Віра Сергіївна – викладач
 • Злотнікова Елла Йосипівна – викладач
 • Ніколенко Андрій Миколайович – викладач
 • Сагайдачний Андрій Сергійович – викладач
 • Плющ Олександр Олександрович – викладач
 • Карачевцев Денис Олегович – викладач
 • Дашкєєва Ірина Віталіївна – викладач

У Харківській Консерваторії, що відкрилася у 1917 р., струнна кафедра через малу кількість студентського контингенту входила до складу оркестрового факультету поряд із класами духових, ударних та народних інструментів. І тільки у 1921 р. вона стала самостійним підрозділом. В перші роки існування кафедру представляли чотири імені: В. М. Гольфельд, Є. І. Гольдберг, І. В. Добржинець та Л. Ф. Тимошенко. З 1921 р. на кафедрі струнних інструментів працював професор Є. І. Гольдберг, який одержав освіту у Варшавській консерваторії. У нього навчалися І. А. Жук – в майбутньому концертмейстер оркестру Великого театру та Державного симфонічного оркестру СРСР, А. Гриншпун, Ф. Новиков. Очолював кафедру учень Л. С. Ауера В. М. Гольдфельд (1893-1982). Коли у вересні 1941 року В. М. Гольдфельд переїхав до Києва, керівництво кафедрою перейшло до професора І. В. Добржинця – також вихованця Л. С. Ауера. В класі І. В. Добржинця навчалися К. Варенберг (в майбутньому концертмейстер симфонічного оркестру Ленінградської філармонії під керівництвом Є. Мравинського), В. Добржинець, І. Заславський, Ю. Андрусенко, Р. Рихнін, Л. Сароян, Р. Клименська, Л. Зейде та ін.

В кінці 1930-х років у Харкові заблищала нова музична зірка – А. А. Ліщинський (1915-1995), котрий був єдиним з наших співвітчизників учнем всесвітньо прославленого професора Берлінської Вищої школи К. Флеша. Блискучий віртуоз, тонкий музикант, А. Ліщинський виступав не тільки як соліст, але й як камерний виконавець в дуеті з піаністом Б. А. Скловським; разом з тим очолював квартет ім. Леонтовича, а згодом – квартет викладачів Харківської консерваторії. Професор А. А. Ліщинський, у якого навчались відомі музиканти, лауреати різноманітних престижних конкурсів А. Марков, В. Селицький, Г. Фейгін, М. Могилевський, Л. Лазарев, М. Пітельман, А. Холоденко, В. Ушков, А. Мельник завідував струнною кафедрою з 1958 по 1980-ті роки.

У середині 40-х років на струнній кафедрі працювали колишні випускники Харківської консерваторії Р. Я. Клименська та І. В. Заславський.

Дипломант Республіканського конкурсу Р. Я. Клименська, яка очолювала кафедру струнних інструментів з 1987 по 1989 рік, присвятила все своє життя педагогічній діяльності. Вона одержала початкову освіту у славетного одеського педагога П. А. Столярського та продовжила її у класі професора Є. І. Гольдберга у Харківській консерваторії. В класі Р. Я. Клименської осягали таємниці професії заслужений діяч мистецтв України Г. М. Куперман – колишній концертмейстер оркестру Харківського театру опери та балету ім. М. В. Лисенка, заслужений артист України, концертмейстер оркестру Дніпропетровського оперного театру Л. Логвинов та багато інших.

На струнній кафедрі в різні роки працювали Г. О. Гіносян, який продовжив свою діяльність у Єреванській консерваторії; В. І. Руденко, очоливший згодом музей-квартиру С. Голованова у Москві та викладавший у Московській консерваторії «Історію скрипкового мистецтва» і «Методику викладання гри на скрипці»; лауреати Республіканського конкурсу скрипалів імені М. В. Лисенка М. Н. Пітельман та І. Холкіна; вихованець відомого О. В. Криси А. Хургін; лауреати міжнародного конкурсу скрипалів імені Н. Паганіні у Генуї випускник Московської консерваторії Г. Є. Жислін та випускник кафедри М. Могилевський; заслужений діяч мистецтв України Г. М. Куперман. Довгий час плідно працював на кафедрі випускник львівської консерваторії доцент Євдокімов С. А., котрий виховав понад 80 випускників найвищої категорії, серед яких відомий скрипаль Валерій Соколов, який нині активно гастролює у багатьох країнах світу як соліст та у складі різноманітних ансамблів з провідними музикантами Європи.

З 1980 по 1987 рік кафедру струнних інструментів очолював спадкоємець традицій Петербурзької скрипкової школи О. Ю. Юр’єв (1933-1994) – кандидат мистецтвознавства, професор, закінчивший свого часу Ленінградську консерваторію та аспірантуру по класу професора Ю. І. Ейдліна. Велику увагу у своїй діяльності О. Ю. Юр’єв приділяв питанням розвитку методичної науки. Посмертно у видавництві «Ut» вийшла в світ його монографія «Нариси історії та теорії смичкової культури скрипаля» (Санкт-Петербург, 2002). В класі О. Ю. Юр’єва навчалися І. Сайфутдинова – артистка оркестру Санкт-Петербурзької філармонії, А. Рахліс – артист Маріїнського театру, лауреат Республіканського конкурсу скрипалів імені М. В. Лисенка І. Холкіна.

Зараз кафедру очолює професор Холоденко Л. О. (скрипка). У класі скрипки також працюють професори кафедри Шаповалов І. П. , Лебедєв Є. С. , доцент кафедри Мельник А. О., старші викладачі Чернявський І. В., Гребнєва І. В., викладач Барановська М. Є.

Клас альта на струнній кафедрі викладав Ф. М. Хоміцер – учасник квартету педагогів консерваторії (А. А. Ліщинський, Р. Я. Клименська, Ф. М. Хоміцер, І. М. Гельфандбейн). У нього навчалися І. Сиротін, В. Банкевич, О. Бахтіозін.

З 1989 р. до 2010 року кафедру струнних інструментів очолював заслужений діяч мистецтв України, професор Сурен Гарнікович Кочарян (1920-2010). Вихованець Київської консерваторії (клас І. Г. Вакса), він протягом восьми років грав у Київському квартеті ім. М. В. Лисенка. С. Г. Кочарян був деканом оркестрового факультету, завідувачем кафедри камерного ансамблю. З 1987 р. до 2010 р. він був художнім керівником та диригентом студентського камерного оркестру – дипломанта міжнародного фестивалю музики на Мальті, лауреата І премії Республіканського конкурсу, переможця фестивалів «Київська весна», «Молоді голоси», «Золота осінь», «Київ-Фест». В класі проф. С. Г. Кочаряна навчались лауреати республіканських та міжнародних конкурсів Г. Вайнштейн (працює у Німеччині), М. Удовиченко, В. Шульга, Е. Купріяненко, О. Красюкова, О. Чуйко, М. Тіунов, С. Шелест. На струнній кафедрі працювали учні С. Г. Кочаряна – В. В. Ковальчук, Є. А. Амстібовський, О. Л. Чуйко. У теперішній час клас альта ведуть випускники класу проф. Кочаряна С. Г. доцент М. М. Удовиченко, доцент Купріяненко Е. Б. викладач Ковальчук В. В..

Клас віолончелі на струнній кафедрі свого часу очолювала Л. Ф. Тимошенко – учениця А. А. Брандукова в Москві. Саме у класі Тимошенко Л. Ф. розпочав навчання майбутній видатний віолончеліст В. Фейгін. Її учнем був також І. М. Гельфандбейн, який протягом багатьох років керував квартетним класом Харківської консерваторії.

Після війни керівництво віолончельним класом перейшло до вихованця Ленінградської консерваторії, учня А. Я. Штримера – І. М. Когана (1902-1995). У нього навчався Ю. Лоєвський – концертмейстер групи віолончелей Державного симфонічного оркестру Росії, Є. І. Ільготович, О. М. Щелкановцева – професор Харківського університету мистецтв.

Знаний музикант і педагог Георгій Борисович Авер’янов (1930-1991) приїхав до Харкова після закінчення аспірантури Київської консерваторії, де навчався у класі професорів Г. І. Пеккера та Г. І. Васильєва. Він багато грав соло та в ансамблях. Його партнерами в тріо були піаніст Г. Л. Гельфгат та скрипаль І. В. Заславський, якого замінив згодом О. Ю. Юр’єв. В класі у Г. Б. Авер’янова навчалися лауреати конкурсу ім. М. В. Лисенка різних років В. Мальцев, Н. Клочко, В. Кругляков, С. Рассох, А. Єздаков, М. Авер’янова, А. Шапіро. У різні роки клас віолончелі на кафедрі викладали її випускники В. Мальцев, В. Кругляков, Є. І. Ільготович – концертмейстер групи віолончелей оркестру харківської філармонії, учень І. М. Когана; І. Ф. Гайда – учень Г. Б. Авер’янова. Зараз на кафедрі оркестрових струнних інструментів клас віолончелі очолюють кандидат мистецтвознавства, професор О. М. Щелкановцева та її колишні студенти О. О. Плющ та В. В. Ашмарін. 

У зв'язку із малочисленістю контингенту студентів по класу контрабасу та арфи викладачами за цими спеціальностями були солісти симфонічного оркестру Харківської філармонії та оперного театру. Перед війною на кафедрі працювали контрабасисти А. Резинкін – учень К. Ф. Бринкбока та Ф. В. Кучери, та І. Углицький – учень Ф. В. Кучери. З 1950 по 1960 роки клас контрабаса очолював концертмейстер симфонічного оркестру І. Ф. Дяченко (1917-1960), якого змінив на цій посаді В. І. Герасичкін. Далі контрабасистів навчав Г. Я. Грабовський (1914-1973), після якого на кафедрі працювали А. Г. Грабовський (1947), В. А. Смірнов (1944), С. Г. Мельник (1961). У теперішній час клас контрабаса очолюють нещодавні вихованці кафедри В. В. Ашмарін та С. Г. Дікарєв.

Клас арфи протягом довгих років очолювала А. Я. Гельрот (1890-1973) – вихованка Петербурзької консерваторії, учениця Вальтера Кюне. Далі на кафедрі працювала К. А. Дяченко (1920-2002) – солістка оркестру філармонії. Її змінила Н. Г. Каневська, згодом А. І. Дяченко і Л. В. Клєвцова. Останнім часом клас арфи викладає І. В. Дашкєєва.

На струнній кафедрі велика увага приділяється діяльності концертмейстерів, які допомагали створювати творчу атмосферу в класі. Гра багатьох з них відзначена дипломами на республіканських та міжнародних конкурсах. Серед них К. А. Скловська, Е. М. Цукурова, Ю. Є. Чурюкіна, Н. А. Зац, Н. Ю. Гольдінгер, К. І. Кац, Т. Я. Сирота, Е. А. Шпет, О. І. Могилевська, М. І. Ровинська, Г. Р. Павловська, Н. Б. Гнатовська, А. М. Агішева, Н. Б. Прокопович, П. І. Дейнова, А. І. Радченко, О. І. Волкова, С. Н. Білокур, Т. І. Кравченко, Т. Б. Смоловик, І. О. Русанова, Г. О. Візавітіна, С. О. Калінін, Є. В. Присяжна, О. Ю. Пєршина.

З роботою кафедри пов’язана діяльність Студентського симфонічного оркестру, першим керівником якого був І. І. Слатін. Керівництво оркестром продовжив професор Я. А. Розенштейн, який став до диригентського пульту після І. В. Добржинця. За диригентським пультом студентського оркестру стояли багато відомих у Харкові музикантів. У післявоєнний період ним керували Д. І. Злобинський, І. С. Штейман, І. Б. Гусман, В. С. Міхелевич, Є. В. Дущенко, В. Г. Жорданія, Н. А. Шпак, А. В. Алєксєєв, О. І. Литвинов, Д. Ф. Журавель, заслужений діяч мистецтв України Ш. Г. Палтаджян.

На деякий час керівництво оркестром було доручено професору Ю. А. Насушкіну, з приходом якого функціонування цього творчого колективу стало значно продуктивнішим. Велику допомогу у роботі з оркестром надала доцент кафедри оперної підготовки кандидат мистецтвознавства І. В. Вербицька. Зараз оркестр очолює кандидат мистецтвознавства, старший викладач кафедри народних інструментів Ю. С. Дяченко. Гастрольні поїздки Студентського симфонічного оркестру до Польщі та Німеччини у 2015 році показали, що оркестр переживає період ренесансу, й хочеться сподіватися, що цей період буде достатньо довгим.

Серед найактуальніших наукових праць викладачів кафедри праці професора О.М. Щелкановцевої «Сюїти для віолончелі соло Й. С. Баха» (М., 1997), монографічний очерк «Валентин Фейгін та його час» (Харків, 2003). Методичні рекомендації «Організація домашніх занять скрипаля» (Харків, 1998) та «Концерти для скрипки харківських композиторів» (Дніпропетровськ, 2003), перекладення «Ансамбль скрипалів» (Харків, 2012) професора Л. О. Холоденка; Навчальні посібники «Скрипкове виконавство: шлях від початківця до віртуоза» (Харків, 2007), «Звукова палітра скрипаля та ресурси її збагачення» (Харків, 2013) професора кафедри С. А. Євдокимова.

 


Відомості про викладачів кафедри

ХОЛОДЕНКО Леоінд Олексійович (1935 р.н.) – професор, талановитий виконавець, досвідчений педагог, завідуючий кафедри оркестрових струнних інструментів, художній керівник та диригент камерного оркестру ХНУМ. Закінчив Горківську консерваторію (1961, клас М. Р. Дрейера), та аспірантуру Муз. пед. інституту ім. Гнесіних (клас К. К. Родіонова та М. І. Фіхтенгольца). 
Народився у м. Лебедянськ Липецької області. У 1949-1955 навчався у ДМШ та музичному училищі м. Воронежа. 
Закінчив Горківську (Нижній Новгород) консерваторію ім. М. І. Глінки у 1961 році по класу доц. М. Р. Дрейера, випускника проф. А. І. Ямпольського. У 1966 році закінчив аспірантуру Муз. пед. інституту ім. Гнесіних, де займався у класах К. К. Родіонова та М. І. Фіхтенгольца. 
Загальний стаж роботи — 50 років, з них 42 роки — у вищих навчальних закладах. 
З 1978 року працює у Харківському інституті мистецтв (нині Національному університеті мистецтв), з 1990 року доцент, з 1994 року — професор кафедри оркестрових струнних інструментів. З вересня 2011 року — завідуючий кафедри оркестрових струнних інструментів.
У 1980 році проходив стажування у МДОЛ консерваторії ім. П. І. Чайковського у класах О. В. Криси та проф. І. С. Бєлєнького. У період з 11 жовтня 1982 року по 15 січня 1983 року стажувався у МДОЛ консерваторії ім. П. І. Чайковського у класах професорів І. С. Безродного та В. О. Клімова (скрипка), проф. В. Ю. Григор’єва (історія виконавства та методика викладання струнних інструментів).
З 1979 року і дотепер Л. О. Холоденко працює за сумісництвом у Харківській середній спеціальній музичній школі-інтернаті.
За період роботи у Харкові підготував більш ніж 100 скрипалів, серед яких більше 20-ти — переможці Міжнародних конкурсів різного рівня, в тому числі в Києві, Керчі, Москві, Італії (м. Лониго), Австрії (м. Відень), Франції (Париж). Більшість випускників працює в Україні, Росії, а також — в Німеччині, Ізраілі, Фінляндії, Іспанії, Греції.
Л. О. Холоденко постійно витупає з сольними та камерними програмами, у яких прозвучали серед інших: 6 сонат К. М. Вебера, сонатини Ф. Шуберта, сонати Л. Бетховена, тріо-сонати І. С. Баха, кончерто-гроссо А. Вівальді, твори українських композиторів А. Гайденка, І. Ковача, В. Косенка, С. Колобкова, І. Жука та ін. 
У 1994 році за участі Л. О. Холоденка створено камерний оркестр “Слобожанська академія”, який концертував у м. Харкові та області, виступав на телебаченні. У 2000 році створено ансамбль скрипалів “Violino”. Після виступів у різних містах та в Київській національній філармонії, ансамбль отримав Подяку Кабінету Міністрів України “За значний внесок у розвиток культури та багаторічну сумлінну працю”( м. Київ, 2002 рік). З вересня 2010 року Л. О. Холоденко є художнім керівником та диригентом камерного оркестру ХНУМ, який з успіхом виступає у Великому залі консерваторії та Харківської обласної філармонії.
Л. О. Холоденко регулярно проводить майстер-класи: м. Дніпродзержинськ  (1979 р.), м. Ліон, Франція (1980 р), м. Суми (1982, 1983, 1985 рр.), м. Москва  (1993р., на базі міжнародної організації “Нові імена”),  м. Бєлград (Бєлградська музична школа ім. С. Бинички, 1994 р. Сербія), м. Ольденбург, Німеччина (1998 р.), м. Феодосія та м. Керчь (2000, 2003, 2004 рр.),  м. Суми (2003, 2005, 2007, 2011), м. Лоніго, Італія (2008 р.).
Л. О. Холоденко — постійний учасник журі різноманітних конкурсів, фестивалів, науково-творчих конференцій. Науково-методична робота становить більш ніж 35 д.а., більшість з яких — із грифом Міністерства освіти та науки.
Концертну, педагогічну роботу Л. О. Холоденка високо оцінюють видатні діячі мистецтв України та за кордоном: заслужений артист Росії, професор Кравченко С. І. (1996 р.), лауреат Республіканської премії, заслужений артист України, професор Червов В. С. (1996 р.), концертмейстер оркестру Королівської Опери, професор факультету удосконалення (скрипка) Музичного коледжу Трініті (Лондон), професор класу скрипки консерваторії у Кастелоні Васко Васілев (2003 р.), головний соліст Ліонської Опери, професор Національної вищої консерваторії Ліону Казимир Олеховський (2003 р.), Народна артистка України, професор Вищої державної музичної академії Л. О. Шутко (2003 р.), Народний артист Росії, професор В. А. Пікайзен (2004 р.), Народний артист України, професор М. М. Скорик (2004 р.).


ЩЕЛКАНОВЦЕВА Олена Михайлівна (1939 р.н.) - кандидат мистецтвознавства, професор кафедри оркестрових струнних інструментів (віолончель), талановитий виконавець та педагог. Закінчила Московську консерваторію (клас С. М. Кнушевицького, та Н. М. Шаховської), та аспірантуру там же.
Народилася в Люберцях Московської області. Після народження дочки родина переїхала до Харкова. З 9-ти років займалася на віолончелі в районній музичній школі в класі Ісаака Мойсейовича Когана. Після 6-го класу вступила до спеціалізованої музичної школи-десятирічки при Харківській державній консерваторії, а по її закінченні — до Московської державної консерваторії ім. П. І. Чайковського, де навчалася в класі проф. Святослава Миколайовича Кнушевицького. Після його смерті — у лауреата першої премії конкурсу імені П. І. Чайковського Наталії Миколаївни Шаховської.
Після закінчення аспірантури при Московській консерваторії за фахом “Музичне мистецтво” Олена Михайлівна з успіхом захистила на Вченій Раді Московської державної консерваторії кандидатську дисертацію за темою “Віолончельні сюїти Баха та їхнє значення у формуванні музиканта-виконавця” (науковий керівник — доктор мистецтвознавства професор Л. С. Гінзбург).
З 1967 року Олена Михайлівна живе та працює у Харкові. В її творчій біографії численні виступи з сольними та камерними програмами, робота в симфонічному оркестрі Харківської обласної філармонії, педагогічна робота у Харківському інституті мистецтв (зараз — університет мистецтв) та середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті, а також видання двох монографій, публікації низки статей, робота в журі різноманітних конкурсів, фестивалів та участь в науково-творчій конференціях.
У класі Олени Михайлівни Щелкановцевої навчалися більш 70-ти учнів, серед яких 7 лауреатів і дипломантів міжнародних та республіканських конкурсів та одна учасниця конкурсу ім. П.І. Чайковського.
Більш докладніша інформація, відео концертів класу та публікації О. Щелкановцевої – на особистому сайті www.elmichsch.narod.ru

ШАПОВАЛОВ Ігор Петрович (1946 р.н.) – доцент кафедри оркестрових струнних інструментів, Народний артист України, досвідчений і талановитий виконавець, диригент, педагог. Закінчив Харківську консерваторію (1964-1969, клас І. В. Заславського).
Народився у м. Харкові. У 1964 р. закінчив Харківську середню спеціалізовану школу-інтернат по класу скрипки та вступив до Харківського  інституту мистецтв.
З 1968р. І. П. Шаповалов працює в симфонічному оркестрі Харківської філармонії.   У 1975р. став концертмейстером Харківського симфонічного оркестру. Вишукана скрипкова школа, широка ерудиція, працелюбність, авторитет у колег дозволили йому стати лідером оркестру. У 1981 р. за багаторічну сумлінну трудову діяльність був нагороджений медаллю «За  трудову  звитягу». Висока професійна майстерність неодноразово відмічалась провідними вітчизняними та закордонними диригентами. У 1988р. Шаповалову І.П. Було надано звання  заслуженого артиста України. 
За 43 роки праці в симфонічному оркестрі він опанував великий симфонічний репертуар. Зараз він з ентузіазмом передає свій досвід молодим музикантам. Також цілеспрямовано займається пропагандою камерно-інструментальної музики. У продовж  всього періоду праці у філармонії ним були створені: ансамбль скрипалів, ансамбль старовинної музики, струнний квартет. Важливою подією у музикальному житті Харкова було народження першого в місті професійного камерного оркестру «Харківські солісти». Як соліст та диригент цього колективу Шаповалов І. П. знайомить слухачів з найкращими зразками класичної, сучасної та української музики. Цей колектив з успіхом гастролював у Франції, де були записані компакт-диски, у Германії, Швейцарії, Іспанії. Шаповалов І. П. має великий досвід концертної діяльності як соліст. Його ім`я відоме не тільки у Харкові, але й у країнах СНД, Польщі, Франції, Швейцарії. Він виступав з відомими виконавцями: Б. Которович, В. Жук, А. Шароєв, В. Кошуба, І. Гавриш, Б. Мулєн (Франція), А. Дабанкур (Франція).
У своїй концертній діяльності Шаповалов І.П. активно пропагує твори композиторів України та Харкова. Перше виконання концертів для скрипки Б. Яровинського, В. Борисова, концерт для чотирьох скрипок В. Золотухіна композитори довірили Шаповалову І.П.  Ці концерти були записані у фонд Українського радіо.
Свій виконавський досвід Шаповалов І.П. з успіхом передає своїм студентам у Харківському Національному Університеті мистецтв ім. Котляревського. За роки праці в університеті він підготував багато скрипалів, які працюють в симфонічних оркестрах України та за кордоном. Також багато випускників його класу є викладачами скрипки в різних містах України.
У даний час Шаповалов І. П. поєднує свої можливості соліста-скрипаля з великим  музичним  досвідом, з концертною діяльністю диригента. Концерти симфонічного оркестру під керуванням Шаповалова І. П. відзначаються точністю музичного фразування та передачі стильових особливостей твору, що виконується. Особливо чутливо і з натхненням проводить концерти за участю учнів музичних шкіл, допомагаючи юним виконавцям освоювати кращі зразки музичної спадщини.
Нагороди: 2005р.  звання  Народного артиста України. 2006р. став Лауреатом Регіонального рейтингу "Харків'янин року".  2009р. Шаповалов І.П. отримав подяку від президента України.

КУПЕРМАН Григорій Мойсейович (1944 р.н.) – доцентЗаслужений артист України, обдарований виконавець, досвідчений педагог. Закінчив Харківську консерваторію (1970, клас А. А. Ліщинського та Р. Я. Кліменської). 
Народився у м. Харкові. У 1962 році закінчив Харківську середню спеціальну школу-інтернат за фахом «скрипка» (клас Міхелевича Володимира Савелійовича). В тому ж році вступив до Харківського інституту мистецтв ім. І.П. Котляревського, а у 1963 році його призвали на службу до Радянської Армії. Повернувшись у 1966 році, продовжив навчання у ХІМ у класах проф. А. А. Ліщинського та Р. Я. Кліменської. Закінчив інститут у 1970 році.
У 1969-1980 рр. працював у симфонічному оркестрі Харківської обласної філармонії. З 1970 році розпочав роботу за сумісництвом в інституті мистецтв на кафедрі камерного ансамблю спочатку як концертмейстер, потім як викладач камерного ансамблю, а пізніше — квартету. У 1980 році вступив на роботу до Харківського академічного театру опери та балету ім. Лисенка на місце концертмейстера оркестру, де працює дотепер.
З 1987 року викладає на кафедрі струнно-смичкових інструментів оркестрового факультету ХІМ. Багато випускників Г. М. Купермана працюють в різних оркестрах України та за її межами (С. Старжинський – у Голландії, С. Сазоненко – у Франції).
У 1990-ті роки часто виїжджав на гастролі у складі Академічного симфонічного оркестру Ленінградської філармонії у європейські країни, а також до Японії та Кореї. У 2000-х роках працював концертмейстером оркестру Київської філармонії.
Г.М. Куперман багато років співпрацює з колегами в тріо «Classiс» (партію фортепіано в ньому виконували В. Лозова, а після її кончини – І. Приходько, а партію віолончелі – професор кафедри камерного ансамблю І. Гайда). 


ЄВДОКИМОВ СЕРГІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ, доцент кафедри струнно-смичкових інструментів. Випускник Львівської консерваторії, клас проф. Д. М. Лекгера та проф. Б. Д. Каськіва; асистентура-стажування Київської консерваторії ім. П. І. Чайковського, творчий керівник – Народний артист України, професор Б. А. Которович. Після її закінчення у 1976 р. викладав у Донецькій консерваторії ім. С.Прокоф’єва, де з 1979 по 1987 р. завідував кафедрою струнно-смичкових інструментів.
У 1987-90 рр. працював за контрактом у консерваторії м. Алєппо, Сирія.
З 1992 року до нинішнього часу Євдокимов С. А. викладає у Харківському національному університеті мистецтв ім. І. П. Котляревського; у 2008 р. йому присуджено вчене звання доцента. Одночасно веде клас скрипки у Харківській середній спеціальній музичній школі-інтернаті.
Веде активну концертно-виконавську діяльність (разом з дружиною піаністкою О. В. Фекете).
Регулярно проводить майстер-класи у музичних училищах м. Полтави, Чернігова, Артемівська, Тернополя, Дзержинська, Рівного, Запоріжжя та ін.; член журі різноманітних конкурсів, фестивалів. Має ряд науково-методичних публікацій. Серед них навчальний посібник «Скрипкове виконавство: шлях від початківця до віртуоза» (2007 р.) із грифом Міністерства освіти та науки. Підготував до видання науково-методичну працю: «Звукова палітра скрипаля та ресурси її збагачення». Автор ряду наукових статей у збірках ВАК та навчальних програм.
Виховав понад 80 випускників найвищої категорії, серед яких ряд лауреатів міжнародних конкурсів:
Валерій Соколов лауреат та володар спеціального призу V Міжнародного конкурсу ім. П. Сарасате, м. Памплона, Іспанія 1999р. Нині активно гастролює у багатьох країнах світу як соліст та учасник різноманітних ансамблів з провідними музикантами Європи;
Тетяна Гапеєва – лауреат міжнародного конкурсу юних скрипалів Б.Которовича, м.Харків, 1995р., ІІ премія; міжнародного конкурсу «Діти-Прокоф’єву» на батьківщині композитора, 1998р, І премія; переможниця конкурсу на участь у юнацькому світовому оркестрі, 2000р, Берлін.
Другий концертмейстер муніципального оркестру м. Нюрнберга, Німеччина;
Юрій Кириченко – Заслужений артист України; концертмейстер симфонічного оркестру Луганської обласної філармонії;
Юлія Рубанова – лауреат І Міжнародного конкурсу обдарованих дітей «Азовська весна», м. Маріуполь, 2002р., ІІ премія; У Міжнародного конкурсу Домбровського, м. Рига, 2005р., ІІІ премія. Другий концертмейстер Національного симфонічного оркестру України; м. Київ;
Артур Подлєсний лауреат Міжнародного конкурсу юних скрипалів Б.Которовича, м.Харків. Концертмейстер муніципального оркестру м. Дюссельдорфа, Німеччина;
Мілютін Ігор – Заслужений артист України, концертмейстер симфонічного оркестру Донецького академічного театру опери та балету;
Інна Маслова – І премія І Всеукраїнського конкурсу «Слобожанський вернісаж-2004», м.Харків;
С.Рубіна, Р.Лехник, Є.Золотухін, Я.Ганєва – лауреати Міжнародних конкурсів.


ЧЕРНЯВСЬКИЙ Ігор Віталійович (1967 р.н.) – старший викладач кафедри (скрипка), талановитий виконавець, лауреат І премії Міжнародного конкурсу ім. С. Прокоф’єва у двох номінаціях – квартет та камерний ансамбль. 
 Навчався в Харківському інституті мистецтв в класі професора А.Ю. Юр’єва та Л.О. Холоденка.
Роботу на кафедрі струнних інструментів Чернявський І. В. поєднує із роботою на кафедрі камерного ансамблю та у філармонії.
Веде активну концертну діяльність. Був учасником “Харків-квартету”, виконуючи в ньому партію першої скрипки. 
http://www.youtube.com/watch?v=4uHK6ldEBWc
http://www.youtube.com/watch?v=roJosEBnfPQ
http://www.youtube.com/watch?v=lYHtrMR07ks
http://www.youtube.com/watch?v=eyMBMGRkqcA
http://www.youtube.com/watch?v=6UY-olZX65s
http://www.youtube.com/watch?v=HsDUmj7UHtU

МЕЛЬНИК Алла Олексіївна (1970 р.н.) старший викладач по класу скрипки, обдарована солістка та ансамблістка, лауреат міжнародного конкурсу ім. М. В. Лисенка (1992 р., ІІ премія). Закінчила Харьківський інститут мистецтв (1988-1993, клас А. А. Ліщинського) та асистентуру стажування (1998, клас С. Г. Кочаряна).
Народилася 4 липня 1970 р. в місті Щецин (Польща) в сім'ї військовослужбовця. У 1988 р. закінчила ХССМШ-І (клас проф. Ліщинського А. А.) та вступила до Харківського Інституту мистецтв. Під час навчання активно концертувала як солістка, а також у складі камерного ансамблю та квартету. 
З 1993 р. викладає в Харківському Інституті мистецтв ім. І. П. Котляревського (тепер Національному Університеті). Продовжує виступати як солістка та у складі різноманітних ансамблів. Має записи на телебаченні та радіо. 
Є учасником кількох наукових конференцій. Серед наукових праць - методичний посібник з аналізу навчального репертуару (сумісно з доц. кафедри С. Євдокимовим), та декілька статей, надрукованих у різних наукових збірках.

МЕЛЬНИК Станіслав Григорович (1962 р.н.) – старший викладач (контрабас), обдарований виконавець-соліст та ансамбліст, методист. Закінчив Харківську консерваторію (1981-1986, клас А. Г. Грабовського). 
Народився в місті Потсдам (Німеччина) в сім'ї військовослужбовця. Закінчив: ДМШ №1 у м. Суми по класу фортепіано (клас Гетьманської Л. В.); 1977-1981 р. Сумське музичне училище по класу контрабаса (клас А. С. Кренгауза); у 1986 р. Харківський Інститут мистецтв ім. І. П. Котляревського (клас А. Г. Грабовського). Під час навчання працював в симфонічному оркестрі оперної студії інституту та в театрі музичної комедії, куди й був направлений після закінчення навчання. 
З 1986 по 1988 р. проходив військову службу в штабі ансамблю пісні і танцю внутрішніх військ МВС СРСР (Москва). 
У 1999 р. пройшов конкурс до симфонічного оркестру Харківської обласної філармонії на посаду соліста-асистента групи контрабасів. З 2003 р. викладає в Харківському Національному Університеті Мистецтв ім. І. П. Котляревського (старший викладач). Серед його учнів лауреати Національних конкурсів. 
Виступає як виконавець в якості соліста та у складі різноманітних ансамблів. Активно пропагує творчість сучасних українських та зарубіжних композиторів. Є першим виконавцем творів Народного артиста України В. М. Золотухіна та заслуженого діяча мистецтв України М. Г. Стецюна, а також німецького композитора А. Скотті-Бечера.
Є автором навчальної програми для Вишів культури та мистецтв ІІІ – ІV рівнів акредитації (контрабас), укладеної 20011 р. За внесок у розвиток національного мистецтва відзначений почесною грамотою Обласної ради та іменним годинником.

ВОРОБЙОВА Ольга Сергіївна (1986 р.н.) – викладач, обдарована альтистка, лауреат Міжнародних конкурсів. Закінчила ХДУМ (2004-2009, клас С. Г. Кочаряна).
Народилася у м. Харкові. У 1993 р. вступила до Харківської середньої спеціальної музичної школи-інтернату за фахом “скрипка” до класу Вареніної Людмили Олександрівни. Продовжила навчання у класі заслуженого діяча мистецтв України професора Кочаряна Сурена Гарніковича за фахом “альт”. У 2004 р. закінчила ХССМШ-і із золотою медаллю. У 2009 р. закінчила Харківський державний університет мистецтв по класу Кочаряна С. Г. отримала диплом магістра з відзнакою і розпочала роботу на кафедрі оркестрових струнних інструментів ХДУМ на посаді викладача з курсу “Методики викладання гри на спеціальному інструменті” та “Історії виконавського мистецтва”. З 2010 року також викладає спеціальний інструмент.
Зараз навчається в асистентурі-стажування (клас доц. Удовиченка Миколи Миколайовича).
Ще за роки навчання працювала спочатку як концертмейстер у камерному оркестрі та на відділі камерного ансамблю ХССМШ-і. В період 2006-2010 рр. працювала  концертмейстером на кафедрі камерного ансамблю ХДУМ.
Є лауреатом Всеукраїнського конкурсу альтистів у м. Львові (ІІІ премія), Міжнародного конкурсу альтистів ім. З. Дашака (ІІ премія), та Міжнародного конкурсу “Арт-преміум” (І премія). Концертує сольно та в ансамблі.

КЛЄВЦОВА Лариса Валентинівна (1973 р.н.) – викладач, член асоціації арфістів України, Російської асоціації педагогів-арфістів, Російського музичного товариства. Закінчила ХДІМ (1991-1996, клас О. І. Дяченко, С. Г. Кочаряна). Працює викладачем в консерваторії з 2003 р. 
Народилася у м. Змієві Харківської області. У 1991 році закінчила Харківську середню спеціальну музичну школу-інтернат по класу Киневської Наталії Григорівни. Одразу після закінчення вступила до Харківського інституту мистецтв (нині Харківський національний університет мистецтв ім. І. П. Котляревського), де навчалася у класах Дяченко Олександри Іванівни та професора Кочаряна Сурена Гарніковича.
Ще у період навчання працювала у симфонічному оркестрі “Слобожанський”. 
З 1993 року і дотепер є викладачем класу арфи у ХССМШі. Серед її учнів — лауреати різноманітних музичних конкурсів. Випускники Клєвцової Л.В. з успіхом продовжують свою музичну кар’єру не тільки в Україні, але й в Росії. Педагогічна діяльність Лариси Валентинівни висвічувалась у телевізійній передачі “Маестро”, учні її класу активно приймають участь у шкільних та міських заходах, виступають у виїзних концертах. 
З 1997 року почала працювати у Харківському академічному театрі опери та балету, зараз займає посаду артиста оркестру вищої категорії.