Вшановуємо пам'ять колеги

Ректорат і колектив Харківського національного університету мистецтв імені І.П.Котляревського глибоко сумує з приводу невиправної втрати  9 березня 2023 року на 91-му році пішла з життя відомий український педагог, піаністка, фахівець високого рівня, представниця найдосвідченого покоління харківської фортепіанної школи - ІРИНА МАТВІЇВНА КАРМІНСЬКА (1933-2023).


У своїй професійній діяльності вона поєднала унікальний досвід різних поколінь музикантів-педагогів радянського та пострадянського часів, що, спочатку, були пов’язані з післявоєнним відродженням, а потім – стрімким розвитком музичного Харкова, його концертного життя, поширенням мистецького просвітництва, до яких долучилися видатні діячі культури, науки, політикума.

Усе життя І.М.Кармінська присвятила рідному вишу та найулюбленішій справі – фортепіанному виконавству і педагогічній діяльності. Адже вона залишилась працювати як піаністка відразу після закінчення (тоді) Харківської державної Консерваторії (клас професора, завідувача кафедри спеціального фортепіано М.Хазановського). Колеги і студенти завжди вважали її берегинею корифейських консерваторських освітянських традицій. Загалом І.М.Кармінська пропрацювала у ХНУМ 63 роки - з 1957 по 2019. 

Початком її роботи стала посада концертмейстера вокальної кафедри (у класі професора Т. Веске), продовженням – викладання на кафедрах спеціального, а також загального та спеціалізованого фортепіано, за сумісництвом – у Харківській середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті.

Як солююча піаністка вона концертувала з багатьма видатними музикантами і творчими колективами – філармонічними оркестрами, камерними ансамблями – Єревану, Києва, Львова, Одеси, Тули, Харкова, співпрацювала з диригентами: І.Гусманом, К.Зандерлінгом, В.Кончичем, Г.Райхелем П.Шеметовим.

Її творче портфоліо включає фортепіанні концерти Л.Бетховена, Е.Гріга, Ф.Ліста, С. Рахманінова, а також музику інших композиторів минулого й сучасності, у тому числі, харківських авторів, серед яких також її чоловік – видатний український композитор Марк Кармінський.

У І.М.Кармінської був особливий дар – навчати молодь фортепіанному мистецтву. Саме тому її дуже любили діти, студенти. Невипадково, окремим напрямком її діяльності стала участь в якості члена журі численних міжнародних дитячих конкурсів, таких, як Конкурс піаністів у межах Всеукраїнського дитячого та юнацького фестивалю-конкурсу класичної та сучасної музики «Ландиш», Відкритий фестиваль-конкурс польської та української музики ім. К.  Шимановського, фестиваль дитячої творчості «Харків – місто добрих надій», обласний фортепіанний Конкурс «Карл Черні. Не тільки етюди», обласний конкурс фортепіанних ансамблів у межах «Дельфійських ігор» Слобожанщини «Надія. Молодість. Талант».

Ірина Матвіївна для університетського колективу стала справжнім зразком інтелігентності, порядності, доброзичливості, людяності. Серед багатьох особистісних якостей в ній, передусім, приваблювали цілеспрямованість, оптимізм, чудове почуття гумору та, разом із тим, надзвичайна проникливість, уважність, перейнятливість, вимогливість, професійна етика.

СВІТЛА ПАМ'ЯТЬ ТАЛАНОВИТІЙ ЛЮДИНІ, ВЧИТЕЛЮ, СПРАВЖНЬОМУ ДРУГУ, МУДРОМУ НАСТАВНИКУ…